Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul'dan 13.Uluslararası Karikatür Yarışması 2024 Seçici Kurul Üyelerine Veda Gecesi...

  

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Onursal Başkan olarak, 13. Uluslararası Karikatür Yarışması'nda (2024) değerlendirme çalışmalarını tamamlayan Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’ne Girne Dome Otel'de veda gecesi düzenledi. 
Murat Şenkul, veda gecesinde yaptığı konuşmada, Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’ne katkılarından dolayı teşekkür ederek, özetle şunları söyledi: “Girne şehrindeki yoğun sorunlardan dolayı, onursal başkan olarak, seçici kurul çalışmalarına katılamadım. Ancak, itiraz süresi sonunda, ödül kazanacak karikatürleri merakla bekliyorum. Uluslararası Karikatür Yarışması Girne şehrini ve Zeytin ürününü Dünya'ya tanıtan önemli bir etkinliktir. Gelecek yıllarda, teknik ve ekonomik sorunları aşarak bu etkinliği daha iyi bir noktaya taşıyacağız. Seçici kurul üyesi olarak görev yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim."
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak ise, gecede yaptığı konuşmada, göreve geldikten sonra, Uluslararası Karikatür Yarışması'nı devam ettiren Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul'a, Girne Belediyesi Meclis Üyeleri'ne ve Girne Belediyesi Kültür İşleri Bölümü yetkililerine teşekkür etti. 
Konuşmaların ardından, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul ile Girne Belediyesi Meclis Üyeleri, 13. Uluslararası Karikatür Yarışması'nda görev yapan Seçici Kurul Üyeleri’ne anısal plaketlerini takdim ettiler. 
ULUSLARARASI MİZAH FESTİVALİ DÜZENLEME KOMİTESİ
  
   
  
23. Uluslararası Zeytin Festivali – Zeytin Mizah Şenliği Zeytin” ve “Serbest” Konulu 13. Uluslararası Karikatür Yarışması 2024 Seçici Kurul Üyeleri Çalışmalarını Tamamladı...

(05 Temmuz 2024 – Girne) Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından 23. Uluslararası Zeytin Festivali – Zeytin Mizah Şenliği 2024 kapsamında düzenlenen “Zeytin” ve “Serbest” konulu 13. Uluslararası Karikatür Yarışması’na 40 ülkeden 149 çizer 543 eser ile katıldı.

   

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul;un Onursal Başkanlığı’nda, M.Serhan Gazioğlu (Kıbrıs), Kemal Özyurt (Türkiye), Elif Atamaz (Kıbrıs),Olena Tsuranova (Ukrayna), Fahriye Çıtaklı (Türkiye), Musa Kayra (Kıbrıs),
Zafer Tutkulu (Kıbrıs), Sergii Riabokon (Ukrayna) ve Hüseyin Çakmak;tan (Kıbrıs) oluşan Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, 01 - 04 Temmuz 2024 tarihleri arasında, Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde toplanarak, 13.Uluslararası Karikatür Yarışması’na gönderilen eserleri değerlendirdi ve çalışmalarını tamamladı.

   
Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, “Zeytin” ve “Serbest” konulu dallarda toplam 46 eseri “Ödül Aday Adayı” olarak belirleyerek oyladı.
“Ödül Aday Adayı olarak belirlenen eserler, taklit ya da kopya olup olmadıkları ortaya çıkması için, bir süre askıda kaldıktan sonra kesin sonuçlar 10 gün içerisinde açıklanacaktır.

Uluslararsı Mizah Festivali Düzenleme Komitesi

23. Uluslararası Zeytin Festivali – Zeytin Mizah Şenliği Zeytin” ve “Serbest” Konulu 13. Uluslararası Karikatür Yarışması 2024 Seçici Kurul Üyeleri Tanıtıldı..

Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından 23. Uluslararası Zeytin Festivali ve Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği kapsamında geleneksel olarak düzenlenen, 13. Uluslararası Karikatür Yarışması 2024 değerlendirme çalışmaları başladı.

13. Uluslararası Karikatür Yarışması;nda görev yapacak olan Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, 01 Temmuz 2024 Pazartesi günü,Girne;deki Dome Otel’de düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.
Basın toplantısına Girne Belediyesi Meclis Üyeleri Ali Tektan,Hüseyin Çakır, Mete Ünal Girgen, Kani Medo Çağla, Ziya Egemen Sencer, Girne Belediyesi Müdürü Hüseyin Köle, Girne Belediyesi Başkan Danışmanı Mustafa İlgen, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak ve Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri katıldı. Basın toplantısında, bu yıl düzenlenen karikatür yarışması hakkında bilgiler verildi.
3 Ülkeden 10 Uluslararası Seçici Kurul Üyesi Görev Yapacak...

13. Uluslararası Karikatür Yarışması - Uluslararası Seçici Kurulu;nda bu yıl görev yapacak olan kişiler şunlardır: Murat Şenkul -Onursal Başkan (Kıbrıs), M. Serhan Gazioğlu (Kıbrıs), Kemal Özyurt (Türkiye), Elif Atamaz (Kıbrıs), Olena Tsuranova (Ukrayna), Fahriye Çıtaklı (Türkiye), Musa Kayra (Kıbrıs), Zafer Tutkulu (Kıbrıs), Sergii Riabokon (Ukrayna), Hüseyin Çakmak (Kıbrıs).
Yarışmaya 40 Ülkeden Eser Gönderildi…
13. Uluslararası Karikatür Yarışması’na bu yıl,;Zeytin; ve;Serbest; konulu iki ayrı bölümde, 40 ülkeden 149 çizer 543 eser ile katıldı. Uuslararası Seçici Kurul Üyeleri, yarışmaya gönderilen eserleri,01 - 04 Temmuz 2024 tarihleri arasında, Girne Belediyesi Sanat Merkezinde değerlendirerek finalist eserleri itiraza sunacaktır. İtiraz süresinin ardından kesin sonuçlar kamuoyuna açıklanacaktır.

Uluslararası Mizah Festivali Düzenleme Komitesi

GİRNE BELEDİYESİ KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ 23. ZEYTİN FESTİVALİ ULUSLARARASI ZEYTİN MİZAH ŞENLİĞİ 13. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2024 (GIRNE - KIBRIS) 31 MAYIS 2024

KATILIM KOŞULLARI
DİKKAT!!! KARIKATÜRÜN ÖZÜNE GERI DÖNÜYORUZ!
Karikatür siyah - beyaz renkler ile yansıtılan çizgi sanatıdır. 1990'lı yıllarda,bilgisayar teknolojisiyle yaygınlaşan renkli karikatür bazı sorunlar yaratmaktadır. 
1-Basım ve fotokopi maliyetlerini artırmaktadır. 
2-Karikatürlerin renklere boğulması sonucu yansıtılmak istenen esas konu geri plana atılmaktadır. Halbuki karikatürün özü siyah ve beyazdır. Karikatür pratik bir şekilde anlatacağı konuyu sadece çizgiler ile yansıtmalıdır. Bu nedenlerden dolayı bu yıldan itibaren yarışmaya gönderilecek karikatürleri BEYAZ ZEMİN ÜZERİNDE (Gri tonlama kabul edilmez.) SADECE SIYAH ÇİZGİLER İLE KABUL EDECEĞIZ.
1 – Bu yarışma – din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın – 18 yaş üstü amatör veya profesyonel tüm Dünya karikatürcülerine veya karikatür çizebilen herkese açıktır.
2 – KONULAR:
A) Zeytin
Zeytin ve Zaman, Zeytin ve Tarih, Zeytin ve Mitoloji, Zeytin ve Teknoloji, Zeytin ve Kıbrıs, Zeytin ve Hayat, Zeytin ve Barış, Zeytin ve Savaş, Zeytin ve Sağlık, Zeytin ve Kadın, Zeytin ve Adam, Zeytin ve Çocuk, Zeytin Ağaçlarının Kesilmesine Karşı Karikatürler, Zeytin Yağı, Zeytin Dalı, Zeytin Ağacı, Zeytin’in Yararları, Zeytin ve Yağ Değirmenleri vd.
B) Serbest Konu Herhangi bir konu çizilebilir.
3 – Yarışmaya gönderilecek eserler karikatür tarzında olmalıdır. Resim veya illüstrasyon tarzındaki eserler kabul edilmez. Karikatürler yazısız olmalıdır.
4 – Yarışmaya gönderilecek karikatürler SİYAH - BEYAZ ve orijinal olmalıdır.
Ölçü: A4 veya A3. Her katılımcı isim, soy isim, adres, telefon, e-posta adresini karikatürün arkasına yazacak; fotoğraf ve kısa özgeçmiş gönderecektir.
5 – Yarışmaya gönderilecek eserlerin önceden yayınlanmış olmaları önemli değildir ancak, daha önce herhangi bir etkinlikte ödül kazanmamış olmalıdır.
6 – Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’nin değerlendirmesine sunulan ve finale kalan eserler, yarışmanın resmi web sayfasında yayınlanacak;
karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerinin, benzer – taklit – çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası organizasyonların dikkatine ve itirazına getirilecektir. Herhangi bir karikatürün çalıntı – taklit veya benzer olduğu veya daha önce başka bir yarışmada ödül aldığı (yayınlandığı tarih ile) belgelendiği taktirde, o karikatür iptal edilir ve bir sonraki yüksek puanı alan karikatür dikkate alınır.
7 – Yarışmaya (Zeytin veya Serbest konularda) istenildiği sayıda eser ile katılmak mümkündür ancak, bir katılımcıya her bölümde birden fazla ödül verilmez. Ayrıca, herhangi bir çizer Büyük Ödül’ü hangi bölümde kazanmışsa, o bölümde ikinci bir ödül alamaz.
8 – Eserler en geç 31 MAYIS 2024 tarihine dek, normal veya sigortalı postan veya kargo ile belirtilen adrese gönderilmiş olmalıdıR. ELDEN TESLİM KABUL EDİLMEZ.
9 – Gönderilecek karikatürler – ödül alsın veya almasın – geri iade edilmeyecek; Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından oluşturulacak “Uluslararası Kıbrıs Karikatür Müzesi”nin arşivine kalacaktır.
10 – Yarışmada ödül kazanan eserlerin yanısıra, Düzenleme Kurulu’nun uygun göreceği eserler bir albüm halinde yayınlanacak ve 23. Zeytin Festivali 2024 kapsamında sergilenecektir.
11 – Yarışma sonuçları, ödül kazanan çizerlere ve basın – yayın organlarına iletilecektir.
12 – Yarışmaya gönderilen tüm karikatürler, Girne Belediyesi veya Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından sergi, kart, poster, albüm, gazete, dergi, kitap, CD ve benzeri teknikler ile basılıp çoğaltılabilecektir.
13 – Katılımcılar yarışmaya eser göndermekle, yarışma koşullarını kabul ettiklerini ve gönderdikleri eserlerin bu şartnamede belirtilen yerlerde kullanımı halinde, gelecekte herhangi bir maddi tazmin istemeyeceklerini kabul etmiş olacaklardır.
ÖDÜLLER:
Büyük Ödül 30.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli
ZEYTİN KONULU BÖLÜM: Birincilik Ödülü 15.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli, İkincilik Ödülü Gümüş Zeytin Heykeli, Üçüncülük Ödülü Bronz Zeytin Heykeli, 10 veya 20 Özel Ödül (Zeytin Heykeli)
SERBEST KONULU BÖLÜM. Birincilik Ödülü 15.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli, İkincilik Ödülü Gümüş Zeytin Heykeli, Üçüncülük Ödülü Bronz Zeytin Heykeli, 10 ile 20 Çizere Özel Ödül (Zeytin Heykeli)
EN SON KATILIM: 31 MAYIS 2024
GÖNDERİM ADRESİ:
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği
13. Uluslararası Karikatür Yarışması
Posta Kutusu: 455 (Posta Kodu: 99000)
Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs
YANLIŞ ADRESLERE GÖNDERİLEN PAKETLERİN ARANMASINDAN SORUMLU DEĞİLİZ.
WEB SAYFASI: http://www.zeytinkarikaturleri.com
DÜZENLEME KOMİTESİ

KYRENIA MUNICIPALITY CYPRIOT – TURKISH CARTOONIST ASSOCIATION 23. OLIVE FESTIVAL INTERNATIONAL OLIVE HUMOR FESTIVAL 13. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST – 2024 (KYRENIA – CYPRUS) MAY 31, 2024
TERMS AND CONDITIONS OF PARTICIPATION:
ATTENTION!!! WE ARE GOING BACK TO THE ESSENCE OF THE CARTOON!
Cartoon is line art reflected in black and white colors. Colored cartoons, which became widespread with computer technology in the 1990s, create some problems. 1-It increases printing and photocopying costs. 2-As a result of the cartoons being drowned in colors, the main subject that is intended to be reflected is pushed into the background. However, the essence of the cartoon is black and white. The cartoon should reflect the subject it will explain in a practical way, with only lines. For this reason, starting from this year, we will accept the cartoons sent to the contest ONLY WITH BLACK LINES ON A WHITE
BACKGROUND (Grayscale is not accepted).
1 – The contest is open to all (over 18 years) amateur or professional cartoonist or any one who could submit a cartoon regardless individual's race, gender, religion, national origin, disability, sexual orientation, age, or other protected characteristic.
2 – THEMES:
A) Olive Subject
Olive, Olive and Time, Olive and History, Olive and Mythology, Olive and Technology, Olive and Cyprus, Olive and Life, Olive and Peace, Olive and Conflict, Olive and War, Olive and Health, Olive and Women, Olive and Men, Olive and Children, Olive Oil, Olive Branch, Olive Tree, Benefits of Olive, Olive and Olive Mill/Press, Banning of Uprooting, Burning and Cutting Down Olive Trees and so forth.
B) Free Subject Any topic can be drawn.
3 – All Submissions must be in the form of cartoon. Any painting or illustrations will not be accepted and will be disqualified. Cartoons must be without words 
4 – Cartoons to be sent to the contest must be BLACK - WHITE and original. Size: A4 or A3. Each participant will write their name, surname, address, telephone and e-mail address on the back of the cartoon and send a photo and short CV.
5 – Submission of materials, which has previously been submitted and or presented and or published elsewhere, is welcomed providing copyright is not infringed, however previously any award wining material cannot be submitted.
6 – All work submitted for evaluation by the International Selection Committee and work of finalist will be published at official web page of the contest. In addition submissions will be reviewed and evaluated for plagiarism by
international associations. If Plagiarism detected and or any previously award wining material submitted, submissions will be canceled and the next eligible entry will be considered for the prize.
7 – It is possible to participate in the contest (in Olive or Free subjects) with any number of works, but a participant cannot be given more than one prize in each section. Additionally, any cartoonist cannot receive a second award in the
section in which he won the Grand Prize.
8 – The works must be sent to the specified address by regular or insured mail or cargo by 31 MAY 2024 at the latest. HAND DELIVERY IS NOT ACCEPTED.
9 – All submission, awarded or not, will be kept and archived by Cypriot – Turkish Cartoonist Association at the newly established “International Cyprus Cartoon Museum.”
10 – All prize winner submissions and selected works by the Steering Committee will be published in a album. In addition, the 22th International Olive Festival will be exhibited in 2023.
11 – The results of the contest will be published thru media and prizing winning entrants will be informed by contact information provided.
12 – The Kyrenia Municipality and Cypriot – Turkish Cartoonist Association will have the publishing rights to exhibition, publish or print, in any media or format, any or all submissions.
13 – All persons entering the contest agree that the rules of the contest as set out in these terms and conditions are binding on them. And all submissions could be published and printed by the Kyrenia Municipality and Cypriot – Turkish
Cartoonist Association as set out in these terms and conditions without any future compensation.
PRIZES:Grand Prize 30.000 Turkish Lira + Golden Olive Statue.
* OLIVE THEME
First Prize 15.000 Turkish Lira + Golden Olive Statue.
Second Prize Silver Olive Statue.
Third Prize Bronze Olive Statue.
10 or 20 Special Prizes (Olive Statue)
* FREE THEME
First Prize 15.000 Turkish Lira + Golden Olive Statue.
Second Prize Silver Olive Statue.
Third Prize Bronze Olive Statue.
Special Prize for 10 to 20 Cartoonists.
DEADLINE: MAY 31, 2024
SUBMISSION ADDRESS:
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği
12. Uluslararası Karikatür Yarışması
Posta Kutusu: 455 (Post Code: 99000)
Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs (Turkey)
WE ARE NOT RESPONSIBLE FOR RECEIVING PACKAGES SENT TO THE WRONG ADDRESSES.
WEB PAGE: http://www.zeytinkarikaturleri.com
STEERING COMMITTEE

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2024© By Ismail Kar All right reserved.

.