2023 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri Verildi...
22. Uluslararası Zeyin Festivali Çerçevesinde Zeytinlik Köyünde Gerçekleştirilen Törendeb2023 ALTIN ZEYTİN MİZAH HİZMET ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul"Girne şehrinde 40 gün boyunca yoğun kültürel - sanatsal etkinlikler yaşadık..."
Erten Kasımoğlu"Uluslararası Zeytin Festivali daha da uluslararası olmalıdır..."
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Uluslararası Zeytin Festivalinin sona ermesine az bir süre kala festival alanına süpriz bir ziyaret yaparak standları dolaştı; uluslararası karikatür sergisi hakkında bilgi aldı...
KTKD Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan basın davalarının sonlandırılması için öncülük yapmasını istedi...
(10 Ekim 2023 – Girne) Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği temsilcilerinden oluşan Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği Düzenleme Komitesi Üyeleri’nin değerlendirmesi sonucunda, Kıbrıs Türk Mizah Kültürü’ne ve Dünya Karikatür Sanatı’na önemli katkılar sağlayan kişilere verilen geleneksel “Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri” sahiplerine iletildi. 22. Uluslararası Zeytin Festivali çerçevesinde, Zeytinlik köyünde gerçekleştirilen ödül töreni, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul'un açılış konuşması ile başladı. "MURAT ŞENKUL 40 GÜN BOYUNCA YOĞUN KÜLTÜR - SANAT ETKİNLİKLERİ YAŞADIK..."
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, “Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri”ni vermezden önce yaptığı konuşmada, Girne şehrinde 40 gün boyunca yoğun kültür - sanat etkinlikleri yaşadıklarını belirterek, gelecek yıllarda daha da yükselen bir ivme ile festivali devam ettireceklerini söyledi. Murat Şenkul ayrıca, yıllardır Zeytinlik köyündeki dar bir arazi içerisinde Zeytin festivali düzenlediklerini ancak, önümüzdeki yıl bu sorunu çözeceklerini belirtti.
ERTEN KASIMOĞLU:"ULUSLARARASI ZEYTİN FESTİVALİ DAHA DA ULUSLARARASI OLMALIDIR..."
Kıbrıs Türk Karikatür Sanatına yaptığı katkılar nedeni ile, 2023 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülü'nü kazanan, duayen gazeteci, yazar ve Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı ustalarından Erten Kasımoğlu, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:u akşam burada, çocukluğumun geçtiği köyümde, şu an üzerinde bulunduğum yerde, küçük bir çocuk iken, arkadaşlarım ile uçurgan uçuruyorduk, topaç çeviriyorduk, pirilli ve lingiri oynuyorduk. Bu akşam bu alanda ödül almak bana anlatılmaz duygular yaşattı. Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul'a ve Kbrıs Türk Karikatürcüler Derneği yetkililerine çok teşekkür ederim.
Uluslararası Zeytin Festivali, karikatür yarışması ile uluslararası boyuta taşınmıştır ancak bu yeterli değildir. Uluslararası Zeytin Festivali düzenlenen diğer etkinlikler ile daha da uluslararası olmalıdır.
EMİNE HÜR'ÜN MİZAHİ HİKAYELERİ İZLEYİCİLERİ GÜLDÜRDÜ
Kıbrıs Türk Mizah Sanatı'na yaptığı katkılar nedeni ile, 2023 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülünü kazanan Emine Hür, ödülünü aldıktan sonra, izleyicilere Mizahi Maniler okuyup, yaşanmış Mizahi Hikayeler anlattı ve izleyicileri güldürdü.
Törene katılan ve ödül alan sanatçılar şöyle: Arif A. Albayrak (Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Christakis Skoufaris (Kıbrıs Rum Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Emine Hür (Mizahi Hikayeler ve Mizahi Maniler Dalında Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Erten Kasımoğlu (Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Osman Alkaş (Mizahi Tiyatro ve Mizahi TV Parodisi Dalında – Oynadığı Oyunlar, Canlandırdığı Karakterler – Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Uygar Yeşilada (BRT Radyo ve Televizyon Programlarında Hazırladığı ve Rol Aldığı Mizahi Programlar, Parodiler – Canlandırdığı Mizahi Karakterler – Nedeni ile); Natalia Varchenko (Uluslararası Karikatür Yarışması Konulu Bölüm Özel Ödül) 2023 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri’ni kazanan sanatçılara ödülleri, Girne Belediye Başkanı Murat'un yanısıra, Girne Belediyesi Kültür - Sanat Komitesi Başkanı Ziya Egemen Sencer ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı M. Serhan Gazioğlu tarafından takdim edildi.
CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR'DAN ZİYARET
Bu arada, Zeytin Festivalinin sona ermesine çok az bir süre kala, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar festival alanına bir ziyaret gerçekleştirdi ve standları dolaştı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yurt dışında olması nedeni ile festivalin açılışına katılamadığını belirterek, festival alanında bulunan karikatür sanatçıları ile tanışıp sohbet etti. 12. Uluslararası Karikatür Yarışması sergisini de ziyaret eden Ersin Tatar'a Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği yetkilileri eşlik etti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği'nin gerçekleştirdiği uluslararası etkinlikler hakkında da bilgi aldı.

HÜSEYİN ÇAKMAK CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR'DAN BASIN DAVALARININ SONLANDIRILMASI İÇİN ÖNCÜLÜK YAPMASINI İSTEDİ

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak, Kıbrıs Türk Basını'na, gazetecilere ve köşe yazarlarına açılan davalar konusuna değinerek, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan bu konuda öncülük yapmasını ve Basın davalarının geri çekilmesi için girişim başlatmasını talep etti.
Hüseyin Çakmak, demokrasinin en önemli unsurları olan gazetelere, gazetecilere, köşe yazarlarına ve karikatürcülere açılan davalar ile bir yere varmanın mümkün olamayacağını belirterek, Basın davalarının geri çekilmesi için Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği olarak diyalog başlatmaya hazır olduklarını söyledi...

KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU 
12. Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi Açıldı...
12. The International Cartoon Competition Exhibition was Opened...

12. Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi Açıldı...
22. Uluslararası Zeytin Festivali Çerçevesinde ULUSLARARASI KARİKATÜR SERGİSİ
(06 Ekim 2023 – Girne) Girne Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen 22. Uluslararası Zeytin Festivali, 04 Ekim 2023 tarihinde, Zeytinlik köy meydanında başladı.
22. Uluslararası Zeytin Festivali çerçevesinde, Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği'nin geleneksel olarak düzenledikleri 12. Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi de Zeytinlik köy meydanında açıldı. Zeytin Mizah Şenliği 2023 kapsamında düzenlenen “Zeytin” ve “Serbest” konulu 12. Uluslararası Karikatür Yarışması’na bu yıl, 39 ülkeden 134 çizer 180 eser ile katılmıştı.
Murat Şenkul (Kıbrıs), Valery Alexandrov (Bulgaristan), M. Serhan Gazioğlu (Kıbrıs), Elahe Khoraman (İran), Gülfidan Özdilek (Türkiye), Musa Kayra (Kıbrıs), Semra Bayhanlı (Kıbrıs), Hüseyin Çakmak'tan (Kıbrıs) oluşan uluslararası seçici kurul üyeleri yaptıkları değerlendirme sonrasında ilk üç ödülleri kazanan çizerleri şu şekilde belirlemişti: Büyük Ödül (Zeytin Konulu Bölüm - Şampiyon Melekler Takımı Anısına) Mehmet Selçuk (Türkiye); "Zeytin" konulu bölüm ilk üç ödül: Birincilik Ödülü Henryk Cebula (Polonya), İkincilik Ödülü Aşkın Ayrancıoğlu (Türkiye), Üçüncülük Ödülü Musa Keklik (Türkiye); "Serbest" konulu bölüm ilk üç ödül: Birincilik Ödülü Olena Tsuranova (Ukrayna), İkincilik Ödülü Mümin Bayram (Türkiye), Üçüncülük Ödülü Makhmud Eshonkulov (Özbekistan)... 
12. Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi 08 Ekim 2023 tarihine kadar Zeytinlik köy meydanındaki festival alanında ziyarete açık kalacaktır.
Zeytin Mizah Şenliği - Düzenleme Komitesi
---
12. The International Cartoon Competition Exhibition was Opened...
22. Within the Framework of the International Olive Festival INTERNATIONAL CARTOON EXHIBITION
(October 06, 2023 - Kyrenia) 22nd, traditionally organized by the Kyrenia Municipality. The International Olive Festival started on October 04, 2023 at the Zeytinlik village square.
22. Within the framework of the International Olive Festival, the Kyrenia Municipality and the Turkish Cypriot Cartoonists Association traditionally organized the 12. The International Cartoon Competition Exhibition was also opened in Zeytinlik village square. The 12th Olive Humor Festival on the theme of “Olive” and “Free” organized as part of the Olive Humor Festival 2023. This year, 134 illustrators from 39 countries participated in the International Cartoon Contest with 180 works.
Murat Senkul (Cyprus), Valery Alexandrov (Bulgaria), M . The members of the international selection committee consisting of Serhan Gazioğlu (Cyprus), Elahe Khoraman (Iran), Gülfidan Özdilek (Turkey), Musa Kayra (Cyprus), Semra Bayhanlı (Cyprus), Hüseyin Çakmak (Cyprus) determined the first three award winners as follows after their evaluation: Grand Prize (Olive Section - In Memory of the Champion Angels Team) Mehmet Selçuk (Turkey); "Olive" section first three awards: First Prize Henryk Cebula (Poland), Second Prize Aşkın Ayrancıoğlu (Cyprus) Turkey), Third Prize Musa Keklik (Turkey); section on "Free" the first three awards: First Prize Olena Tsuranova (Ukraine), Second Prize Mümin Bayram (Turkey), Third Prize Makhmud Eshonkulov (Uzbekistan)... 
12. The International Cartoon Competition Exhibition will remain open to visitors at the festival area in Zeytinlik village square until October 08, 2023.
Olive Humor Festival - Organizing Committee

22. Uluslararası Zeytin Festivali Zeytin Mizah Şenliği Düzenleme Komitesi Üyeleri Sonuçları Açıkladı...
2023 ALTIN ZEYTİN MİZAH HİZMET ÖDÜLLERİ BELİRLENDİ...

(14 Ağustos 2023) 22. Uluslararası Zeytin Festivali, Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği Düzenleme Komitesi Üyeleri’nin aldığı karar doğrultusunda, Kıbrıs Mizah Kültürü’ne ve Dünya Karikatür Sanatı’na geçmişte veya günümüzde önemli katkılar sağlayan kişilere verilen geleneksel “Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri”nin 2023 yılı sahipleri belirlendi.

Arif A. Albayrak (Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile)

Osman Alkaş (Mizahi Tiyatro ve Mizahi TV Parodisi Dalında – Oynadığı Oyunlar, Canlandırdığı Karakterler–Yaptığı Katkılar Nedeni ile) Christakis Skoufaris (Kıbrıs Rum Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile

Erten Kasımoğlu (Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile)

Emine Hür (Mizahi Hikayeler ve Mizahi Maniler Dalında Yaptığı Katkılar Nedeni ile)

Mikhail Zlatkovsky (Rus Karikatür Sanatı ile Dünya Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile)

Uygar Yeşilada (BRT Radyo ve Televizyon Programlarında Hazırladığı ve Rol Aldığı Mizahi Programlar, Parodiler – Canlandırdığı Mizahi Karakterler – Nedeni ile)

George Bahgoury (Mısır Karikatür Sanatı ile Dünya Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile) Zalihe Susuzlu (Mizahi Tiyatro ve Mizahi TV Parodisi Dalında – Oynadığı ve Yazdığı Oyunlar,Canlandırdığı Karakterler Nedeni ile)

Murat Şenkul (Onursal Başkan), M. Serhan Gazioğlu, Musa Kayra,Aysun Çelik, Selen Selışık, Misli Kadıoğlu ve Hüseyin Çakmak’tan oluşan Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği Düzenleme Komitesi Üyeleri’nin yaptığı değerlendirme toplantısında, 2023 yılı;Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri”ni kazananlar şu şekilde belirlendi:
Arif A. Albayrak (Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Christakis Skoufaris (Kıbrıs Rum Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Emine Hür (Mizahi Hikayeler ve Mizahi Maniler Dalında Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Erten Kasımoğlu (Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile); George Bahgoury (Mısır Karikatür Sanatı ile Dünya Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile);Mikhail Zlatkovsky (Rus Karikatür Sanatı ile Dünya Karikatür Sanatı’na Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Osman Alkaş (Mizahi Tiyatro ve Mizahi TV Parodisi Dalında – Oynadığı Oyunlar, Canlandırdığı Karakterler – Yaptığı Katkılar Nedeni ile); Uygar Yeşilada (BRT Radyo ve Televizyon Programlarında Hazırladığı ve Rol Aldığı Mizahi Programlar, Parodiler – Canlandırdığı Mizahi Karakterler – Nedeni ile); Zalihe Susuzlu (Mizahi Tiyatro ve Mizahi TV Parodisi Dalında – Oynadığı ve Yazdığı Oyunlar,Canlandırdığı Karakterler Nedeni ile).
2023 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri, Ekim ayı içerisinde,Zeytinlik köyünde gerçekleştirilecek 22. Uluslararası Zeytin Festivali’nde düzenlenecek ödül töreninde sahiplerine verilecektir.

Hüseyin Çakmak Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği Düzenleme Komitesi Üyesi
12. Uluslarası Zeytin Karikatür Yarışması 2023 Sonuçlandı...

Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Tarafından, 22. Uluslararası Zeytin Festivali 2023 – Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği Kapsamında Şampiyon Melekler Takımı Anısına Düzenlenen 12. Uluslararası Karikatür Yarışması Sonuçlandı...
BÜYÜK ÖDÜL ÜÇÜNCÜ KEZ TÜRKİYE’NİN; 12. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda Büyük Ödülü, “Zeytin” konulu bölümde,Şampiyon Melekler Takımının acısını yansıtan eser ile, Mehmet Selçuk (Türkiye) kazanırken, “Serbest” konulu bölümde Birincilik Ödülü’nü Olena Tsuranova (Ukrayna), İkincilik Ödülü’nü Mümin Bayram (Türkiye), Üçüncülük Ödülü’nü ise Makhmud Eshonkulov (Özbekistan) kazandı.
“Zeytin” konulu bölümde ise Birincilik Ödülü’nü Henryk Cebula (Polonya), İkincilik Ödülü’nü Aşkın Ayrancıoğlu (Türkiye), Üçüncülük Ödülü’nü ise Musa Keklik (Türkiye) kazandı.
Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından 22.Uluslararası Zeytin Festivali 2023 – Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği kapsamında geleneksel olarak düzenlenen 12. Uluslararası Karikatür Yarışması’nın kesin sonuçları belli oldu.
39 ülkeden 134 karikatürcünün 380 eser ile katıldığı, 12. Uluslararası Karikatür Yarışması’na gönderilen eserler, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’un Onursal Başkanlığında, Valery Alexandrov (Bulgaristan), M. Serhan Gazioğlu (Kıbrıs), Elahe Khoraman (İran), Gülfidan Özdilek (Türkiye), Musa Kayra (Kıbrıs), Semra Bayhanlı (Kıbrıs), Hüseyin Çakmak;tan (Kıbrıs) oluşan Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri tarafından, 07 – 09 Temmuz 2023 tarihleri arasında, Girne’deki Paşa Otel’de değerlendirilerek sonuçlar şu şekilde belirlendi:
Büyük Ödül (Zeytin Konulu Bölüm) Şampiyon Melekler Takımı Anısına: Mehmet Selçuk (Türkiye) 20.000 TL + Altın Zeytin Heykeli.
Serbest Konulu Bölüm – Birincilik Ödülü: Olena Tsuranova (Ukrayna), 10.000 TL + Altın Zeytin Heykeli; İkincilik Ödülü: Mümin Bayram (Türkiye), Gümüş Zeytin Heykeli; Üçüncülük Ödülü: Makhmud Eshonkulov (Özbekistan)Bronz Zeytin Heykeli.
Zeytin Konulu Bölüm – Birincilik Ödülü: Henryk Cebula (Polonya) 10.000 TL + Altın Zeytin Heykeli; İkincilik Ödülü: Aşkın Ayrancıoğlu (Türkiye) Gümüş Zeytin Heykeli; Üçüncülük Ödülü: Musa Keklik (Türkiye) Bronz Zeytin Heykeli.
Serbest Konulu Bölüm Özel Ödüller: Nahid Maghsoudi (İran), Assad Bina Khahi (Almanya), Hamed Mortazavi Alavi (İran), Oleksiy Kustovsky (Ukrayna), Natalia Varchenko (Kıbrıs), Mehmet Zeber (Türkiye), Boris Erenburg (İsrail), Valerii
Momot (Ukrayna).
Zeytin Konulu Bölüm Özel Ödüller: Sergii Riabokon (Ukrayna), Önder Önerbay (Türkiye), Muammer Kotbaş (Türkiye), Luc Vernimmen (Belçika), Assad Bina Khahi (Almanya), Mark Winter (Birleşik Krallık), Hüseyin Orduha
(Türkiye), Viktor Holub (Ukrayna), Altan Özeskici (Türkiye), Radko Oketic (Çek), Chiorean Cornel Marin (Romanya), Boboc Mihai Gabriel (Romanya), Ali Reza Pakdel (Kuzey Kıbrıs), Evelyn Soraya De Paz Samayoa (Guatemala).
12. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül kazanan çizerlere ödülleri, Ekim ayında Zeytinlik köyünde düzenlenecek 22 Uluslararası Zeytin Festivali’nde verilecektir.
Düzenleme Komitesi Adına Hüseyin Çakmak

Büyük Ödül (Zeytin Konulu Bölüm) Şampiyon Melekler Takımı Anısına: Mehmet Selçuk (Türkiye) 20.000 TL + Altın Zeytin Heykeli.
“Serbest” konulu bölümde Birincilik Ödülü’nü Olena Tsuranova (Ukrayna)
Serbest İkincilik Ödülü’nü Mümin Bayram (Türkiye)
Serbest Üçüncülük Ödülü’nü ise Makhmud Eshonkulov (Özbekistan)
“Zeytin” konulu bölümde ise Birincilik Ödülü’nü Henryk Cebula (Polonya)
Zeytin İkincilik Ödülü’nü Aşkın Ayrancıoğlu (Türkiye)
Zeytin Üçüncülük Ödülü’nü ise Musa Keklik (Türkiye)

GİRNE BELEDİYESİ MUNICIPALITY OF KYRENIA CYPRIOT – TURKISH CARTOONISTS ASSOCIATION 
22. OLIVE FESTIVAL INTERNATIONAL OLIVE HUMOR FESTIVAL 
12. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST – 2023 (KYRENIA – CYPRUS)
FINAL RESULTS
INTERNATIONAL JURY MEMBERS:
Murat Şenkul (Kıbrıs – Cyprus), Valery Alexandrov (Bulgaristan – Bulgaria), M.Serhan Gazioğlu (Kıbrıs – Cyprus), Elahe Khoraman (İran - Iran), Gülfidan Özdilek (Türkiye – Turkey), Musa Kayra (Kıbrıs – Cyprus), Semra Bayhanlı (Kıbrıs – Cyprus),
Hüseyin Çakmak (Kıbrıs – Cyprus).
Evaluation Date :07 – 09 July 2023 Pasha Otel (Kyrenia – Cyprus)
Country :39
Participant :134
Work:380
PRIZES
Grand Prize (Olive Section)In Memory of the Champıon Angels Team 20.000 Turkish Lira + Golden Olive Statue.
Mehmet Selçuk (Türkiye – Turkey)
FREE SECTION
First Prize: 10.000 Turkish Lira + Golden Olive Statue
Olena Tsuranova (Ukrayna – Ukraina)
Second Prize: Silver Olive Statue
Mümin Bayram (Türkiye – Turkey)
Third Prize: Bronze Olive Statue
Makhmud Eshonkulov (Özbekistan - Uzbekistan)
OLIVE SECTION
First Prize: 10.000 Turkish Lira + Golden Olive Statue
Henryk Cebula (Polonya - Poland)
Second Prize: Silver Olive Statue
Aşkın Ayrancıoğlu (Türkiye - Turkey)
Third Prize: Bronze Olive Statue
Musa Keklik (Türkiye - Turkey)
SPECIAL PRIZES OLIVE SECTION
Sergii Riabokon (Ukrayna - Ukraina)
Önder Önerbay (Türkiye - Turkey)
Muammer Kotbaş (Türkiye - Turkey)
Luc Vernimmen (Belçika - Belgium)
Assad Bina Khahi (Almanya - Germany)
Mark Winter (Birleşik Krallık - United Kingdom)
Hüseyin Orduha (Türkiye - Turkey)
Viktor Holub (Ukrayna - Ukraina)
Altan Özeskici (Türkiye - Turkey)
Radko Oketic (Çek - Czech)
Chiorean Cornel Marin (Romanya - Romania)
Boboc Mihai Gabriel (Romanya - Romania)
Ali Reza Pakdel (Kuzey Kıbrıs - North Cyprus)
Evelyn Soraya De Paz Samayoa (Guatemala – Guatemala)
SPECIAL PRIZES FREE SECTION
Nahid Maghsoudi (İran - Iran)
Assad Bina Khahi (Almanya - Germany)
Hamed Mortazavi Alavi (İran - Iran)
Oleksiy Kustovsky (Ukrayna - Ukrania)
Natalia Varchenko (Kıbrıs - Cyprus)
Mehmet Zeber (Türkiye - Turkey)
Boris Erenburg (İsrail - Israel)
Valerii Momot (Ukrayna - Ukrania)
DÜZENLEME KOMİTESİ STEERING COMMITTEE

(OLIVE SECTION) 12th International Cartoon Contest 2023 (Non – Definitive List of Prizes)
(ZEYTİN KONULU) 12. Uluslararası Karikatür Yarışması 2023 (Kesin Olmayan Sonuçlar)

GİRNE BELEDİYESİ MUNICIPALITY OF KYRENIA KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ CYPRIOT – TURKISH CARTOONISTS ASSOCIATION 22. INTERNATIONAL OLIVE FESTIVAL INTERNATIONAL OLIVE HUMOR FESTIVAL 12. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST – 2023 (KYRENIA – CYPRUS)
22. ULUSLARARASI ZEYTİN FESTİVALİ ULUSLARARASI ZEYTİN MİZAH ŞENLİĞİ 12. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI – 2023 (GİRNE – KIBRIS)
ULUSLARARASI SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:INTERNATIONAL JURY MEMBERS:Murat Şenkul (Kıbrıs – Cyprus), Valery Alexandrov (Bulgaristan – Bulgaria), M.Serhan Gazioğlu (Kıbrıs – Cyprus), Elahe Khoraman (İran - Iran), Gülfidan Özdilek (Türkiye – Turkey), Musa Kayra (Kıbrıs – Cyprus), Semra Bayhanlı (Kıbrıs – Cyprus), Hüseyin Çakmak (Kıbrıs – Cyprus).
Evaluation Date – Değerlendirme Tarihi:07 – 09 Temmuz 2023 Paşa Otel (Girne – Kıbrıs)07 – 09 July 2023 Pasha Otel (Kyrenia – Cyprus)
Country – Ülke:39
Participant – Katılımcı:134
Work – Eser:380
NON – DEFINITIVE LIST OF PRIZES: Dear cartoonist and cartoonists associations officials: The cartoons which are selected by contest jury just mailed to your address. If you know similar cartoons, (Until: July 21, 2023 – Night (Cyprus) time is 24.00) please send whit e – mail to following address up to: olivecartoons@gmail.com
If Plagiarism detected and or any previously award wining material submitted, submissions will be canceled and the next eligible entry will be considered for the prize.
KESİN OLMAYAN SONUÇLAR: Değerli karikatürcüler ve karikatürcü örgütü yetkilileri: Seçici Kurul’un ödüllendirdiği bu karikatürler, 21 Temmuz 2023 tarihine kadar (Gece saat 24.00 – Kıbrıs Saati ile), karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerin, benzer – taklit – çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası kurumların dikkatine ve itirazına getirilmiştir...
Herhangi bir karikatürün benzer, çalıntı veya taklit olduğu veya daha önce başka bir yerde ödül aldığı saptanıp belgelendiği taktirde, sözkonusu karikatür yarışma dışı bırakılır ve en yüksek oy alan bir sonraki karikatüre ödül verilir...
Bu konuda gerekli belge ve bilgiler olivecartoons@gmail.com adresine iletilmelidir.

DÜZENLEME KOMİTESİ ORGANIZING COMMITTEE

 
(FREE SECTION) 12th International Cartoon Contest 2023 (Non – Definitive List of Prizes) 
(SERBEST KONULU) 12. Uluslararası Karikatür Yarışması 2023 (Kesin Olmayan Sonuçlar)

GİRNE BELEDİYESİ MUNICIPALITY OF KYRENIA KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ CYPRIOT – TURKISH CARTOONISTS ASSOCIATION 22. INTERNATIONAL OLIVE FESTIVAL INTERNATIONAL OLIVE HUMOR FESTIVAL 12. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST – 2023 (KYRENIA – CYPRUS)
22. ULUSLARARASI ZEYTİN FESTİVALİ / ULUSLARARASI ZEYTİN MİZAH ŞENLİĞİ 12. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI – 2023 (GİRNE – KIBRIS)
ULUSLARARASI SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:INTERNATIONAL JURY MEMBERS: Murat Şenkul (Kıbrıs – Cyprus), Valery Alexandrov (Bulgaristan – Bulgaria), M.Serhan Gazioğlu (Kıbrıs – Cyprus), Elahe Khoraman (İran - Iran), Gülfidan Özdilek (Türkiye – Turkey), Musa Kayra (Kıbrıs – Cyprus), Semra Bayhanlı (Kıbrıs – Cyprus), Hüseyin Çakmak (Kıbrıs – Cyprus).
Evaluation Date – Değerlendirme Tarihi:07 – 09 Temmuz 2023 Paşa Otel (Girne – Kıbrıs) / 07 – 09 July 2023 Pasha Otel (Kyrenia – Cyprus)
Country – Ülke:39
Participant – Katılımcı:134
Work – Eser:380
NON – DEFINITIVE LIST OF PRIZES: Dear cartoonist and cartoonists associations officials: The cartoons which are selected by contest jury just mailed to your address. If you know similar cartoons, (Until: July 21, 2023 – Night (Cyprus) time is 24.00) please send whit e
– mail to following address up to: olivecartoons@gmail.com If Plagiarism detected and or any previously award wining material submitted, submissions will be canceled and the next eligible entry will be considered for the prize.
KESİN OLMAYAN SONUÇLAR: Değerli karikatürcüler ve karikatürcü örgütü yetkilileri: Seçici Kurul’un ödüllendirdiği bu karikatürler, 21 Temmuz 2023 tarihine kadar (Gece saat 24.00 – Kıbrıs Saati ile), karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerin, benzer – taklit – çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası kurumların dikkatine ve itirazına getirilmiştir...
Herhangi bir karikatürün benzer, çalıntı veya taklit olduğu veya daha önce başka bir yerde ödül aldığı saptanıp belgelendiği taktirde, sözkonusu karikatür yarışma dışı bırakılır ve en yüksek oy alan bir sonraki karikatüre ödül verilir...
Bu konuda gerekli belge ve bilgiler olivecartoons@gmail.com adresine iletilmelidir.

DÜZENLEME KOMİTESİ ORGANIZING COMMITTEE

 
12. Uluslararası Zeytin Karikatür Yarışması Seçici Kurul Üyeleri Çalışmalarını Tamamladı...

(12 Temmuz 2023 – Girne) Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından 22. Uluslararası Zeytin Festivali – Zeytin Mizah Şenliği 2023 kapsamında düzenlenen ve "Şampiyon Melekler Takımı; anısına adanan, “Zeytin” ve “Serbest” konulu 12. Uluslararası Karikatür Yarışması’na 39 ülkeden 134 çizer 380 eser ile katıldı.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul;un Onursal Başkanlığı’nda, Valeri Aleksandrov (Bulgaristan), M. Serhan Gazioğlu (Kıbrıs), Elahe Khoraman (İran), Gülfidan Özdilek (Türkiye), Semra Yalçın Beyhanlı (Kıbrıs), Musa Kayra (Kıbrıs) ve Hüseyin Çakmak;tan (Kıbrıs) oluşan Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, Girne’deki Grand Pasha Otel’de toplanarak, yarışmaya gönderilen eserleri değerlendirdi ve çalışmalarını tamamladı.

Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, “Zeytin” ve “Serbest” konulu dallarda toplam 46 eseri “Ödül Aday Adayı” olarak belirledi. Belirlenen eserler, taklit ya da kopya olup olmadıkları ortaya çıkması için, bir süre askıda kaldıktan sonra kesin sonuçlar 10 gün içerisinde açıklanacaktır.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, 12. Uluslararası Karikatür Yarışması;nın onursal başkanı olarak, değerlendirme çalışmalarını tamamlayan Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’ne bir veda gecesi düzenledi. Murat Şenkul, gecede yaptığı
konuşmada, Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’ne katkıları için teşekkür ederek, şunları söyledi: "“Göreve geldikten sonra karikatür yarışmasının albümü için ayrılan miktarı sorguladım. Ancak, albümleri inceledikten sonra, Zeytin Festivali, Girne şehri ve Kıbrıs Türk Kültürü hakkında yabancı yayınlarda yer alan haberleri öğrenince karikatür yarışmasının hem ülkemiz adına hem Zeytin Festivali adına önemli bir etkinlik olduğuna karar verdim. Girne Belediyesi olarak asli hizmetlerimizi sürdürmenin yanında kültür - sanata katkılarımız devam edecektir. Bu yıl, geçmiş yıllarda farklı tarihlerde düzenlenen üç kültür sanat etkinliğini bir ay içerisine sığdırarak halkımıza ve şehrimize kültürel - sanatsal günler sunacağız.
Murat Şenkul, konuşmasının ardından, Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’ne anısal plaketlerini takdim etti.

Uluslararası Mizah Düzenleme Kurulu

12 Tem 2023 04:01 / Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği 

 
12. Uluslararası Zeytin Karikatür Yarışması Seçici Kurul Üyeleri Tanıtım Toplantısı Yapıldı...

12. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda görev yapacak olan uluslararası seçici kurul üyelerini tanıtım toplantısı yapıldı...
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, bu yıl düzenlenen 12.Uluslararası Karikatür Yarışması;nda verilecek Büyük Ödül;ün, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden Şampiyon Melekler Takımı anısına verileceğini belirtti...

22. Uluslararası Zeytin Festivali kapsamında, Girne Belediyesi ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği işbirliğinde yıllardır düzenlenen uluslararası karikatür yarışmasında görev yapacak uluslararası seçici kurul üyelerini tanıtıcı basın toplantısı, Girne Grand Pasha Otel’de gerçekleşti. Basın toplantısında, Girne Belediye Başkanı ve Uluslararası Seçici Kurul Onursal Başkanı Murat Şenkul’un yanısıra uluslararası seçici üyeleri, Valeri Aleksandrov (Bulgaristan), Elahe Khoraman (İran), Gülfidan Özdilek (Türkiye), Semra Yalçın Beyhanlı (Kıbrıs), M. Serhan Gazioğlu (Kıbrıs), Musa Kayra (Kıbrıs) ve Hüseyin Çakmak (Kıbrıs) yer aldı.

39 ÜLKEDEN 380 ESER; 12. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda bu yıl, 39 ülkeden 134 çizerin 380 eserinin değerlendirmeye alındığı açıklandı. Bu yılın şartnamesi uyarınca ilk üç dereceye girecek eserlere toplam 40 bin TL para ödülü verileceği kaydedildi.

PENDEMİ NEDENİYLE VERİLEMEYEN ÖDÜL TAKDİMİ GERÇEKLEŞTİ; Basın toplantısının sonunda, 2020 yılında düzenlenen 9. Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan ve ‘Gümüş Zeytin Ödülü’ kazanan Elahe Khoraman’a, pandemi nedeni ile verilemeyen ödülü de takdim edildi.
ÜÇ GÜN BOYUNCA DEĞERLENDİRME YAPILACAK; Basına bilgi ve görüntü verilmesinin ardından, uluslararası seçici kurul üyeleri üç gün sürecek değerlendirme çalışmaları için ayrılan özel bölüme geçtiler.
MURAT ŞENKUL:BU YIL ŞAMPİYON MELEKLER TAKIMI ANISINA ÖDÜL DÜZENLEDİK..
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, bu yıl düzenlenen 12.Uluslararası Karikatür Yarışması şartnamesine bir eklemede bulunarak bu yıl verilecek Büyük Ödül;ün, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden Şampiyon Melekler Takımı anısına verileceğini belirtti.
Murat Şenkul, 39 ülkeden 134 çizerin katılımı ile 380 eserin değerlendirilmeye alınacağı üç günlük süre için uluslararası seçici kurul üyelerine başarılar diledi ve yarışma sonunda güzel neticelerin alınacağına olan inancını vuruguladı.
HÜSEYİN ÇAKMAK: KIBRIS TÜRK KÜLTÜRÜNÜ DÜNYAYA TANITAN ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYON; Uluslararası Mizah Şenliği Düzenleme Komitesi Üyesi Hüseyin Çakmak ise konuşmasına, uluslararası karikatür yarışmasının tarihi ile ilgili kısa bilgiler vererek başladı.
Karikatür yarışmasının 2007 yılında Ulusal Zeytin Karikatürleri Yarışması olarak hayat bulduğunu belirten Hüseyin Çakmak, bundan sonraki yıllarda ise yarışmanın uluslararası bir boyut kazandığını vurguladı.
Uluslararası Karikatür Yarışması;nın gerek Girne şehrini, gerekse Kıbrıs Türk Kültürü’nü dünyaya tanıtan önemli bir etkinlik olduğunu vurgulayan Hüseyin Çakmak, karikatür yarışmasının özellikle Zeytin;in dünyaya tanıtılması adına önemli bir kapsamı olduğunun da altını çizdi.
12 yıl boyunca yaklaşık 70 karikatür sanatçısını Girne’de ağırladıklarını hatırlatan Hüseyin Çakmak, bu bağlamda ciddi bir yayın arşivinin de ortaya çıktığının altını çizdi. Ortaya çıkan yayın arşivinin, dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan kütüphanelere, üniversitelere ve karikatür otoritesi sayılan kişilere ve kurumlara iletildiğini belirten Hüseyin Çakmak, bu anlamda oldukça mutlu olduklarını vurguladı.
(Haber Kaynak: Kıbrıs Postası.com)
ULUSLARARASI ZEYTİN MİZAH ŞENLİĞİ DÜZENLEME KOMİTESİ

 
GİRNE BELEDİYESİ KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ 22. ZEYTİN FESTİVALİ ULUSLARARASI ZEYTİN MİZAH ŞENLİĞİ 12. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2023 (GIRNE - KIBRIS) 31 MAYIS 2023
KATILIM KOŞULLARI
1 – Bu yarışma – din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın – 18 yaş üstü amatör veya profesyonel tüm Dünya karikatürcülerine veya karikatür çizebilen herkese açıktır.
2 – KONULAR:
A) Zeytin 
Zeytin ve Zaman, Zeytin ve Tarih, Zeytin ve Mitoloji, Zeytin ve Teknoloji, Zeytin ve Kıbrıs, Zeytin ve Hayat, Zeytin ve Barış, Zeytin ve Savaş, Zeytin ve Sağlık, Zeytin ve Kadın, Zeytin ve Adam, Zeytin ve Çocuk, Zeytin Ağaçlarının Kesilmesine Karşı Karikatürler, Zeytin Yağı, Zeytin Dalı, Zeytin Ağacı, Zeytin’in Yararları, Zeytin ve Yağ Değirmenleri vd.
B) Serbest Konu
Herhangi bir konu çizilebilir.
3 – Yarışmaya gönderilecek eserler karikatür tarzında olmalıdır. Resim veya illüstrasyon tarzındaki eserler kabul edilmez. Karikatürler yazısız olmalıdır.
4 – Yarışmaya gönderilecek eserler orijinal olacaktır. Ölçü: A4 veya A3. Siyah – beyaz veya renkli. Her katılımcı isim, soy isim, adres, telefon, e-posta adresini karikatürün arkasına yazacak; fotoğraf ve kısa özgeçmiş gönderecektir.
5 – Yarışmaya gönderilecek eserlerin önceden yayınlanmış olmaları önemli değildir ancak, daha önce herhangi bir etkinlikte ödül kazanmamış olmalıdır.
6 – Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’nin değerlendirmesine sunulan ve finale kalan eserler, yarışmanın resmi web sayfasında yayınlanacak; karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerinin, benzer – taklit – çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası organizasyonların dikkatine ve itirazına getirilecektir. Herhangi bir karikatürün çalıntı – taklit veya benzer olduğu veya daha önce başka bir yarışmada ödül aldığı (yayınlandığı tarih ile) belgelendiği taktirde, o karikatür iptal edilir ve bir sonraki yüksek puanı alan karikatür dikkate alınır. 
7 – Yarışmaya her dalda (Zeytin veya Serbest) en çok ikişer eser ile katılmak mümkündür (2 x 2 = 4) ancak, bir katılımcıya her bölümde birden fazla ödül verilmez. Ayrıca, herhangi bir çizer Büyük Ödül’ü hangi bölümde kazanmışsa, o bölümde ikinci bir ödül alamaz.
8 – Eserler en geç 31 MAYIS 2023 tarihine dek, belirtilen adrese gönderilmiş olmalıdır. 
9 – Gönderilecek karikatürler – ödül alsın veya almasın – geri iade edilmeyecek; Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından oluşturulacak “Uluslararası Kıbrıs Karikatür Müzesi”nin arşivine kalacaktır.
10 – Yarışmada ödül kazanan eserlerin yanısıra, Düzenleme Kurulu’nun uygun göreceği eserler bir albüm halinde yayınlanacak ve 22. Zeytin Festivali 2023 kapsamında sergilenecektir.
11 – Yarışma sonuçları, ödül kazanan çizerlere ve basın – yayın organlarına iletilecektir.
12 – Yarışmaya gönderilen tüm karikatürler, Girne Belediyesi veya Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından sergi, kart, poster, albüm, gazete, dergi, kitap, CD ve benzeri teknikler ile basılıp çoğaltılabilecektir. 
13 – Katılımcılar yarışmaya eser göndermekle, yarışma koşullarını kabul ettiklerini ve gönderdikleri eserlerin bu şartnamede belirtilen yerlerde kullanımı halinde, gelecekte herhangi bir maddi tazmin istemeyeceklerini kabul etmiş olacaklardır. 
ÖDÜLLER: 
Büyük Ödül (ŞAMPİYON MELEKLER TAKIMI ANISINA)20.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli
ZEYTİN KONULU BÖLÜM
Birincilik Ödülü 10.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli
İkincilik Ödülü Gümüş Zeytin Heykeli
Üçüncülük Ödülü Bronz Zeytin Heykeli
10 veya 20 Özel Ödül (Zeytin Heykeli)
SERBEST KONULU BÖLÜM
Birincilik Ödülü 10.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli
İkincilik Ödülü Gümüş Zeytin Heykeli
Üçüncülük Ödülü Bronz Zeytin Heykeli
10 ile 20 Çizere Özel Ödül (Zeytin Heykeli)
EN SON KATILIM:31 MAYIS 2023
GÖNDERİM ADRESİ:
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği
11. Uluslararası Karikatür Yarışması
Posta Kutusu: 455 (Posta Kodu: 99000)
Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs
WEB SAYFASI:http://www.zeytinkarikaturleri.com
DÜZENLEME KOMİTESİ
KYRENIA MUNICIPALITY CYPRIOT – TURKISH CARTOONIST ASSOCIATION 22. OLIVE FESTIVAL INTERNATIONAL OLIVE HUMOR FESTIVAL 12. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST – 2023 (KYRENIA – CYPRUS)MAY 31, 2023
TERMS AND CONDITIONS OF PARTICIPATION
1 – The contest is open to all (over 18 years) amateur or professional cartoonist or any one who could submit a cartoon regardless individual's race, gender, religion, national origin, disability, sexual orientation, age, or other protected characteristic. 
2 – THEMES: 
A) Olive
Olive, Olive and Time, Olive and History, Olive and Mythology, Olive and Technology, Olive and Cyprus, Olive and Life, Olive and Peace, Olive and Conflict, Olive and War, Olive and Health, Olive and Women, Olive and Men, Olive and Children, Olive Oil, Olive Branch, Olive Tree, Benefits of Olive, Olive and Olive Mill/Press, Banning of Uprooting, Burning and Cutting Down Olive Trees and so forth.
B) Free Subject
Any topic can be drawn.
3 – All Submissions must be in the form of cartoon. Any painting or illustrations will not be accepted and will be disqualified. Cartoons must be without words
4 – All submissions must be originals. Submission dimensions: A4 or A3 in any color or black and white. Each entrant must provide name and surname, address, phone number including country code, and email address on the back of the submission; each entrant should also provide short background and a photo (optional) on a separate A4.
5 – Submission of materials, which has previously been submitted and or presented and or published elsewhere, is welcomed providing copyright is not infringed, however previously any award wining material cannot be submitted.
6 – All work submitted for evaluation by the International Selection Committee and work of finalist will be published at official web page of the contest. In addition submissions will be reviewed and evaluated for plagiarism by international associations. If Plagiarism detected and or any previously award wining material submitted, submissions will be canceled and the next eligible entry will be considered for the prize.
7 – It is possible to participate in the contest with two works in both sections. 
(2 + 2 = 4) However, one participant receives only one prize per episode. If any cartoonist has won the Grand Prize, he cannot receive another prize in that department.
8 – All submission must be received by MAY 31, 2023 at the address provided below.
9 – All submission, awarded or not, will be kept and archived by Cypriot – Turkish Cartoonist Association at the newly established “International Cyprus Cartoon Museum.”
10 – All prize winner submissions and selected works by the Steering Committee will be published in a album. In addition, the 22th International Olive Festival will be exhibited in 2023.
11 – The results of the contest will be published thru media and prizing winning entrants will be informed by contact information provided.
12 – The Kyrenia Municipality and Cypriot – Turkish Cartoonist Association will have the publishing rights to exhibition, publish or print, in any media or format, any or all submissions.
13 – All persons entering the contest agree that the rules of the contest as set out in these terms and conditions are binding on them. And all submissions could be published and printed by the Kyrenia Municipality and Cypriot – Turkish Cartoonist Association as set out in these terms and conditions without any future compensation.
PRIZES:Grand Prize(IN MEMORY OF THE CHAMPION ANGELS TEAM)20.000 Turkish Lira + Golden Olive Statue. 
OLIVE THEME
First Prize 10.000 Turkish Lira + Golden Olive Statue.
Second Prize Silver Olive Statue.
Third PrizeBronze Olive Statue.
10 or 20 Special Prizes (Olive Statue)
FREE THEME
First Prize10.000 Turkish Lira + Golden Olive Statue.
Second Prize Silver Olive Statue.
Third Prize Bronze Olive Statue.
Special Prize for 10 to 20 Cartoonists.
DEADLINE: May 31, 2023
SUBMISSION ADDRESS:
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği
12. Uluslararası Karikatür Yarışması
Posta Kutusu: 455 (Post Code: 99000)
Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs (Turkey)
WEB PAGE:http://www.zeytinkarikaturleri.com
STEERING COMMITTEE

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2023© By Ismail Kar All right reserved.

.