KARCOMICS MAGAZINE Banner

World Amateur-Professional Karcomics Cartoonists & Humourists

İ

C.V./Biography/Özgeçmiş

Güner PİR

     
1949 yılında Kıbrıs'ın Baf şehrinde doğdu. Kıbrıs Türk Karikatür sanatındaki "Yenileşme Dönemi"nin (1970-1980) öncülerindendir.
Kıbrıs'ta ilk çizgi roman çalışmasını (1983) gerçekleştiren sanatçı, bu çalışmalarının bir bölümünü albüm olarak yayınlamıştır (1985). Karikatürleri Halkın Sesi, Zaman, Çarşaf (Türkiye), Kıbrıs Postası (Çizgi Roman çalışması)
isimli gazete ve dergilerinde yer almıştır. Sanat çalışmalarını yoğunluklu olarak resim sanatı üzerine gerçekleştirmektedir. Kişisel resim sergilerinin yanısıra, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen birçok resim sergisinde eserleri yer almıştır. Resim dalında düzenlenen yarışmalarda birçok ödül kazanmış olan sanatçı,Girne Anafartalar Lisesi'nde Resim ve Sanat Tarihi öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 1976 yılında Milliyet Sanat dergisinin düzenlediği karikatür yarışmasında üçüncülük ödülü kazanmıştır.

Address:

Güner PİR 
KIBRIS TURK KARIKATURCULER DERNEGI -TURKISH CYPRIOT CARTOONISTS ASSOCIATION P.K.87 LEFKOSA-KIBRIS ( VIA TURKEY) TEL&FAX:+(392)22 86 592 

cakmak@north-cyprus.net  

www.kibriskarder.8m.com/18.html 

Güner PİR's Cartoon Examples...

 

ana sayfa   

  home

ismailkar e-mail

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2008© By Ismail Kar All right reserved.