Denizli Büyükşehir Belediyesi 2.Ulusal Karikatür Yarışması / 22 Şubat 2019 P

“Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin.” der ünlü yazar Mark Twain. 
İnsanlar, ancak seyahat ettiğinde tadına varır öğrenmenin eşsiz güzelliğine. 
Yerli ve yabancı misafirlerimize, turizmin değerini aşılamak ve bunun yanında gezerek görme imkânını sağlamak için Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak; 3 yılda 2 milyon kişinin faydalandığı Denizli Teleferiği’ni, konaklayabilecekleri doğa harikası Bağbaşı ve Kefe Yaylaları’nı, kişi başına düşen 14 m2 yeşil park alanları, Denizli Kayak Merkezi’ni ve bunun gibi birçok projeyi gerçekleştirdik. 
Bugüne kadar katıldığımız etkinliklerle ve yaptığımız tanıtım çalışmalarıyla; Antik Kentleri, Doğal Kültür Mirası Pamukkale Travertenlerini ve şifa kaynağı termal sularıyla turizm şehri olan Denizlimizi yurt içinde ve yurt dışında tanıtarak, ülkemizin 5 büyük turizm merkezinden biri yapmayı başardık. 
Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak şimdi ise turizme verdiğimiz değeri karikatür yarışmasına konu alarak siz değerli karikatür sanatçılarımızın eserleriyle yaşatmak ve geliştirmek istiyoruz. 
Sahip olduğu bembeyaz travertenleri, şifalı suları ve eşsiz manzarasıyla dünyanın 8. doğa harikası olan Pamukkale’si, cilt ve eklem hastalıkları tedavisinde kullanılan ‘’güzellik iksiri’’ olarak da adlandırılan Antik Havuz’u, Hz. İsa’nın 12 havarisinden St. Philippe’nin mezarının bulunduğu kutsal kent Hierapolis’i, geçmişi M.Ö 6. yüzyıla dayanan pek çok ihtişamlı medeniyete ve İncil’de geçen 7 büyük kilisiden birisine ev sahipliği yapmış Laodikya’sı, Lidya, Karya ve Frigya bölgelerinin kesişiminde kurulan Tripolis Antik Kent’i, sıcaklıkları 23 ile 57 derece arasında kırmızı suyu, pek çok derde deva sağlık turizminin vazgeçilmezi termal su kaynakları, 8 yüzyılı aşkın geçmişiyle adeta bir açık hava müzesini andıran İlbade Mezarlığı, içeriğindeki kükürt ile cilt hastalığına iyi gelen Keloğlan ve Kaklık Mağaraları, küçük buzullarıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip Kartal Gölü ve Antik Çağ’dan bu yana dünyanın en kaliteli tekstil ürünleriyle şehrimiz Denizli adeta bir turizm cennetidir. 
Bizler de sizlerden turizm türü ayrımı yapmaksızın, Denizlimize katkı sağlayacak özgün ve geleceğe ışık tutacak eserler bekliyoruz. 
Unutmayalım, ‘‘Turizm ilgiyle büyüyen, sevgiyle gelişen ağaçtır.’’ 
Tüm sanatçılarımıza başarılar dileriz. 
Osman ZOLAN Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı 

*BİRİNCİ BÖLÜM 
KONU: DENİZLİ’DE TURİZM 
*SON KATILIM TARİHİ : 22 ŞUBAT 2019 Cuma günü mesai bitimine kadardır. 
YARIŞMAYA KATILACAKLARDA ARANACAK ŞARTLAR 
1. Yarışma ulusal ölçekte düzenlenmiş olup; amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır. 
2. Seçici kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar. 
*İKİNCİ BÖLÜM 
YARIŞMAYA KATILACAK KARİKATÜRLERDE ARANACAK NİTELİKLER: 
1. Çizim tekniği serbesttir. Karikatürler bilgisayar çıktısı olarak gönderilecekse orijinal imzalı (ıslak imza) olması gerekmektedir. 
2. Karikatür boyutları en az: A4 ( 21 x 29,7 cm ) en fazla: A3 ( 29.7 x 42 cm ) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır. 
3. Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır. 
4. Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte kimlik bilgilerini içeren (Ek-1) formunu ve kısaca özgeçmişlerinden bahsedeceği (Ek-2) formunu doldurularak göndermelidir. 
5. Yarışmacılar en fazla beş (5) adet karikatür gönderebilirler. 
*ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 
ESERLERİN TESLİMİ : 
1. Her bir eserin arka yüzünde katılımcıların bilgileri yer almalıdır. (Adı, Soyadı, Adresi, Telefon, TC Kimlik No ve varsa e-posta bilgileri). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. 
2. 18 yaş altı genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir. Genç katılımcıların başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir. Eklemedikleri takdirde karikatürleri büyükler kategorisinde değerlendirilecektir. 
3. Katılımcılar, eserlerini yalnızca Denizli Büyükşehir Belediyesinin belirlemiş olduğu adrese göndereceklerdir. Bu adrese gönderilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. 
4. Eserin gönderileceği zarfın üzerine: “Denizli Büyükşehir Belediyesi 2. Ulusal Karikatür Yarışması” yazısı ile sanatçının adı ve soyadı yazılarak, belirtilen adrese 22 ŞUBAT 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar gönderilmelidir. 
5. Karikatürler, “Denizli Büyükşehir Belediyesi, Kültür Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanlığı, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2, PK:20100-Denizli” adresine; posta kargo ile gönderileceği gibi elden tutanak karşılığı teslim edilebilir. Posta ile müracaatlarda, ilan edilen teslim süresi için son gün; evrakın postaya verildiği değil, Belediye’ye ulaştığı tarih kabul edilecektir. Postadaki gecikmeler için Denizli Büyükşehir Belediyesi sorumlu tutulamaz. 6. Karikatürlerin hasar görmemesi, kesinlikle katlanmaması gerekmektedir. Şartnameye uygun olarak; kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırılmalıdır. 
*ÖDÜLLER: 
Birincilik Ödülü : 3.000 TL 
İkincilik Ödülü : 2.500 TL 
Üçüncülük Ödülü : 2.000 TL 
Mansiyon (3 Adet): 1000 TL 
Eşit Ödül (15-18 Yaş Arası) (3 Adet)* : 750 TL 
Eşit Ödül (09-14 Yaş Arası) (3 Adet)* : 500 TL 
*6 Eşit ödül, 18 yaş altı Genç Çizerlere özendirme ödülü olarak verilecektir. 
*YARIŞMA TAKVİMİ 
1. Karikatürlerin verilen adrese en son ulaşması gerektiği tarih; 22 ŞUBAT 2019 Cuma günü mesai bitimine kadardır. 
2. Jüri değerlendirme toplantısı; 02 MART 2019 Cumartesi günü yapılacaktır. 
3. Yarışma sonuçları; 05 MART 2019 Salı tarihinde açıklanacaktır. 
4. Ödül töreni; Denizli Büyükşehir Belediyesi 3. Kitap Fuarı açılışı olan 5 Nisan 2019 da yapılacaktır. 
5. Sergi; Denizli Büyükşehir Belediyesi 3. Kitap Fuarı süresince fuar alanında açılacaktır. 
*SEÇİCİ KURUL: 
-Mustafa GÖKOĞLAN ( Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı) 
-Hüdaverdi OTAKLI (Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı) Yarışma Koordinatörü 
-Savaş ÜNLÜ (Mizah Yazarı) 
-Şevket YALAZ (Karikatürist) 
-Abdülkadir USLU (Karikatürist) 
-Mehmet SELÇUK (Karikatürist) 
-Altan ÖZESKİCİ (Karikatürist) 
-Ali ŞUR (Karikatürist) 
-Kübra DELİGÖZ (Karikatürist) 
*DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 
SON HÜKÜMLER: 
1. Seçici kurul üyelerine, verilecek ücret, net: 2000 TL’dir. Bu ücrete yol parası dâhildir. Konaklama ve yemek belediye tarafından karşılanacaktır. (Bu ücret Belediye temsilcisi olarak seçici kurulda bulunan kişilere verilmez.) 
2. Ödül törenine katılmak isteyen seçici kurul üyelerinin ulaşım ve konaklama bedeli Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. 
3. Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Denizli Büyükşehir Belediyesi 3.Kitap Fuarı’nda ve daha sonra belirleyeceği yerlerde sergilenecektir. 
4. Denizli dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait ulaşım (otobüs bileti), konaklama ve ağırlama masrafları Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.) 
5. Yurtdışından katılmış olup da ödül kazanan yarışmacılarımızın sadece yurt içi yol (otobüs bileti) ve konaklamaları karşılanacaktır. 
6. Para ödülü kazanan yarışmacıların ödüllerini almaya gelmedikleri takdirde tarafımıza ulaştırdıkları banka IBAN numarasına havale yapılacaktır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. (Gönderim bedelleri yarışmacılara ödenen net ücret üzerinden kesilecektir.) 
7. 18 yaş altı ödül kazanan katılımcılarımızın ve velisi olan bir kişinin konaklama ve ulaşım masrafları belediyemiz tarafından karşılanacaktır. 
8. Ulaşım masrafları için otobüs bileti gidiş-dönüş olarak, resmi rayiç bedeller dikkate alınarak hesaplanır. 
9. Katılımcı ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarından DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ de yararlanabilecektir. 
10. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir. 
11. Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Denizli Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenecek olan bir albümde toplanacaktır. Bu albümler yalnızca yarışmada dereceye giren ve düzenlenen albümde eseri yayınlanan katılımcılara gönderilecektir. 
12. Yarışma sonunda ödül, mansiyon kazanan, sergilenme ve albüme girmeye hak kazanan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma 
iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır. Denizli Büyükşehir Belediyesi bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir. Denizli Büyükşehir Belediyesi, karikatürlerin başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında izin vermez. 
13. Sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ücret ödenmez. 
14. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır. 
*YARIŞMA İÇİN İLETİŞİM 
Arif Duru (Kültür ve Sanat Şube Müdürü) : 0 (258) 280 25 68 
Santral : 0 (258) 280 20 20 
Adres: Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 20100/Denizli 
E-Posta : denizli@denizli.bel.tr 
Web: tıklayın...>> 

(EK-1) 
Denizli Büyükşehir Belediyesi Karikatür Yarışması Katılım Formu 

FOTOĞRAF 

Adı – Soyadı : ………………………………....…………………………………………
TC Kimlik No : ………………………………....…………………………………………
IBAN No : ………………………………....…………………………………………
Adres : ………………………………....…………………………………………
Telefon : ………………………………....…………………………………………
E-posta  : ………………………………..@..………………………………………
Mesleği  : ………………………………....…………………………………………
Yaş Grubu  : 09-14 Yaş Arası                   15-18 Yaş Arası                   18 Yaş Üstü 
( EK-2) 
KISA ÖZGEÇMİŞİ

Adı Soyadı           :

 Özgeçmişi 

 

 

 

Kurallar ve Katılım Formu