Updated/Sayfanın Yenilenme Tarihi: 12.05.2011

WORLD SIMILAR CARTOONS   DÜNYADAKİ BENZER KARİKATÜRLER

Note : The cartoons we are going to publish in Karcomics Magazine this pages are those examples from Cartoon Art which are similar to each other... 
By doing this, we do not have any aim of creating an atmosphere of discussion or accusing anyone...
We aim only and only at showing the similarities in the Cartoon Art and preventing their repeat...
To act in accordance with the terms of this idea of this page is open to everyone that contributed to the art of caricature Thank you to everyone.
.
Not : Karcomics Karikatür ve Mizah Dergimizin bu sayfalarında yayınladığımız karikatürler,Karikatür Sanatındaki benzer karikatürlerden oluşmaktadır... 
Konu veya çizgi benzerliği olan karikatürleri yayınlamamızdaki amaç herhangi bir tartışma ortamı yaratmak ve kimseyi suçlama amacını taşımamaktadır...
Bu sayfaların tek amacı Karikatür Sanatındaki benzerlikleri ortaya çıkartmak ve tekrarlanmasını önlemektir...
Bu düşünceler doğrultusunda hareket etmek şartıyla bu sayfalar herkese açık olup Karikatür Sanatına emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler...

Ps: Please,click on thumbail to view the  "SIMILAR CARTOONS" full size ,thanks..

Not: "BENZER KARİKATÜRLER"i büyük olarak görebilmeniz icin lütfen üzerlerine tıklayınız,tesekkürler...

First prize of "TURISM" is canceled due to a similarity...

Bu arada Cemalettin Güzeloğlu'ndan da Bir Örnek Davranış Daha...

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği TUYED ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen “1. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması” sonuçlandı. 50 ülkeden 269 sanatçı 599 karikatür ile katıldığı yarışmada birincilik ödülü kazanan Cemalettin GÜZELOĞLU üzüntülerini belirterek “İnternet sitelerindeki haberlerden ödül kazanan karikatürümün değişik bir benzerinin daha önce yabancı bir albümde yayınlanmış olduğunu öğrendim. Oysa daha önce bu karikatürü görmemiştim. Bir espriyi önce kim yayınlamışsa ona aittir. Durum böyle olunca, verilen ödül hakkımı kullanmayacağımı belirtip, ödülü geri veriyorum” demiştir.16 Şubat 2010 10:38 / atilözer

"Turizm Yarışması ve Benzer" Konusunda karikatürcü Cemalettin Güzeloğlu'ndan... 

Sn.Kar, 
Ekteki açıklamaya yer verebilirseniz sevinirim.
İyi günler dileğiyle...Cemalettin Güzeloğlu
Değerli Karikatürist Arkadaşlar,
Son zamanlarda başıma gelen talihsiz benzer karikatür olayları hakkında açıklama yapmak istiyorum.
Bu defa da “Turizm” konulu yarışmada ödül alan karikatürümün benzerinin daha önce yapılmış olmasıydı.
Öncelikle şunu belirteyim ki ,ben kendime ait espirilerle karikatür çizmeyi kendime hedef seçmiş biriyim.Yıllarca böyle sürdü, böyle sürecek. Ödülü ancak bu şekilde alırsam keyif duyarım.
Karikatür yarışmalarına katılmayı seviyorum. İllede ödül kazanmak gibi bir derdim yok.
Kendilerini tanımadığım, ama imzalarından bildiğim birçok karikatürcü arkadaşlarla yarışmak, onlarla aynı sergide, aynı albümde yer almak bana keyif veriyor. Ödül de alırsam seviniyorum tabi.
Ama son zamanlarda bazı karikatürlerimin daha önce çizilmiş örneklerine rastlamak beni oldukça üzüyor. Ayrıca jüriyi de sıkıntıya soktuğumu düşünmekte ayrı bir üzüntü vesilesi olmakta. 
Oysa onlar her karikatürü bilmek zorunda değiller.
Ben, başkaları tarafından çizilmiş bir espiriyi ” ortaya çıkmayacağını “ bilsem dahi çizip, kendime olan saygımdan dolayı bir yarışmaya göndermem (Bile bile gönderip de ödül alsam,dostlarımın yanında nasıl öğünebilirim ki).Titizlik göstermeye çalışıyorum,bazen arkadaşlara danışıyorum. Emin olduktan sonra gönderiyorum. 
Ben oğluma, zaman zaman da karikatür sohbetleri yaptığımız okullardaki çocuklara onurlu ve dürüst olmayı öğütlerken böyle bir şey yapmam mümkün değil.
Ama yine de böyle talihsiz durumlara düştüğüm oluyor.
Bazen konulu yarışmalarda aynı konuya yoğunlaşınca benzer espiriler ortaya çıkabiliyor.
Turizm ile ilgili espiriye gelince, fikir benim diye daha önce aynı konulu bazı yarışmalara da göndermiştim (İzmire sık sık uğrayan turist gemilerinden inen turistleri gördükçe bu espiri aklıma gelirdi.) .
Ama doğal olarak kimin imzasıyla daha önce yayınlanmışsa espri ona aittir. 
Yapacak başka bir şey yok.
Zaman zaman da hafızamın bana oyun oynadığını düşünüyorum. Daha önce gördüğümüz ama üzerinde durmadığımız bir espiriyi , daha sonra yeni bir şeymiş gibi önümüze koyuyor, sonrada bizi zor durumda bırakıyor.
Yarışmalara katılmaya devam edeceğim. Yine benzerler olabilir mi bilemiyorum. Olmaması için çalışacağım. Önemli olan “dürüst olmaktır” diye düşünüyorum.
Bu arada ödülleri geri verdiğimide belirtmek isterim. 
Durum bu.
Saygılarımla ve sevgilerimle…
Cemalettin Güzeloğlu 16 Şubat 2010 20:11 foto:ryakalı
 

ana sayfa -  home

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2011© By Ismail Kar All right reserved.