Updated/Sayfanın Yenilenme Tarihi: 20.05.2011

WORLD SIMILAR CARTOONS   DÜNYADAKİ BENZER KARİKATÜRLER

Note : The cartoons we are going to publish in Karcomics Magazine this pages are those examples from Cartoon Art which are similar to each other... 
By doing this, we do not have any aim of creating an atmosphere of discussion or accusing anyone...
We aim only and only at showing the similarities in the Cartoon Art and preventing their repeat...
To act in accordance with the terms of this idea of this page is open to everyone that contributed to the art of caricature Thank you to everyone.
.
Not : Karcomics Karikatür ve Mizah Dergimizin bu sayfalarında yayınladığımız karikatürler,Karikatür Sanatındaki benzer karikatürlerden oluşmaktadır... 
Konu veya çizgi benzerliği olan karikatürleri yayınlamamızdaki amaç herhangi bir tartışma ortamı yaratmak ve kimseyi suçlama amacını taşımamaktadır...
Bu sayfaların tek amacı Karikatür Sanatındaki benzerlikleri ortaya çıkartmak ve tekrarlanmasını önlemektir...
Bu düşünceler doğrultusunda hareket etmek şartıyla bu sayfalar herkese açık olup Karikatür Sanatına emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler...

Ps: Please,click on thumbail to view the  "SIMILAR CARTOONS" full size ,thanks..

Not: "BENZER KARİKATÜRLER"i büyük olarak görebilmeniz icin lütfen üzerlerine tıklayınız,tesekkürler...

Şırnak Uludere'den Kazım Helvacı ve Benzer Karikatürler Üzerine... 

Merhabalar..
Ben Şırnak-Uludere'de F.S.M. İlköğretim Okulunda görev yapmaktayım...
Öncelikle İzoder'in yapmış olduğu hatadan dolayı başlatmış olduğunuz imza kampanyasından ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.
2006 yılında İzoder'in açmış olduğu karikatür yarışmasına katılmıştım. Dereceye giremedim. 2008 yılında da benim eserimden etkilendiği iddia edilen Musa Bey 2. oldu.
ASIL ÜZÜCÜ OLAN VE ETKİLEYEN ŞU;
2006 YILINDAKİ AYNI ESERİMLE, BEN 2008 YILINDA DA İZODER'İN AÇMIŞ OLDUĞU YARIŞMAYA KATILDIM. MUSA BEYLE AYNI ANDA YARIŞMAYA KATILMAMIZA RAĞMEN BEN DERECEYE GİREMEDİM. BEN ŞIRNAK/ULUDERE' DE 5 YILDIR ÖĞRETMENLİK YAPIYORUM. BİR RESİM KALEMİ DAHİ BULAMIYORUM.RESİM KAĞIDI ALABİLMEK İÇİN UZUN Bİ YÜRÜYÜŞTEN SONRA DEFALARCA AKTARMA YAPARAK DİYARBAKIR'A GİTMEM GEREK. VE ÖĞRENCİLERİME EMEĞE SAYGIYI ÖĞRETEBİLMEM İÇİN HAKKIMI ARAMAK ZORUNDAYIM..
Bu konuda emeği geçen,imza kampanyasına katılan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
Uzun bir süre de karikatür çizmeyi düşünmüyorum.
SAYGILARIMLA, Kazım HELVACI

03 Ocak 2009 Cumartesi 13:16 Şırnak-Uludere / Kazım HELVACI

Karikatürcü Musa GÜMÜŞ'ten Örnek Davranış...

Değerli Grup üyesi karikatürcü arkadaşlarım, İzoder’in Sayın Yetkilileri, İ zoder karikatür yarışmasının değerli jüri üyeleri ve tüm kamuoyu.

Son günlerde benzer iki karikatürle İZODER Yarışmasından ödüller aldığım iddiaları sanırım büyük çoğunluğunuzun malumudur . Bu konu üzerinde bu açıklamayı yapmayı gerekli görüyorum.
Özel ödül alan ”Beni Yalıt” isimli karikatürümü başka bir arkadaşımız da bulmuş,çizmiş ve yarışmaya göndermiştir.Benim o karikatürü görmem,aynı şekilde o arkadaşımızın da benim karikatürümü görmesi mümkün değildir.Ancak yayınlanan albümde görmüş olduk.Yapılan jüri değerlendirmesinde benim karikatürümün ödüllendirilmesi diğer arkadaşımızın karikatürünün ise albüme alınması söz konusu olmuştur.Saygın ve usta karikatürcülerden oluşan jürinin vermiş olduğu bu kararın gerekçesini bilmiyorum.Benimkini tercih ettiklerine göre kendilerince haklı sebepleri olması- ör.anla  alan ve “bacadan para tüten
karikatürümün bir benzeri ise Kazım HELVACI adlı bir karikatürcü arkadaşımız tarafından çizilmiş ve 2006 İzoder albümünde yayınlanmıştır.
Ben bu karikatürü daha önce görmedim ( benzer olarak nitelendirilen birçok karikatürümün benzerlerini de daha önce hiç görmediğim gibi )Ama şu bir 
gerçek ki benim karikatürümle Kazım’ın karikatürü birbirine benziyor.Burada yine jürinin değerlendirme kriteri devreye girmektedir. Acaba niçin İkincilik Ödülü verdiler?Bu konuda şu ana kadar yapılan bir açıklama olmamıştır.Bir olasılık,2006 albümündeki karikatürü,değerlendirme sırasında hatırlayamamış olabilirler.
Sonuçta,kriter veya değerlendirmeler ne olursa olsun bu benzerlik durumu herkesi olduğu kadar beni de aşırı rahatsız etmiş ve hiç hak etmediğim bazı imalara ve suçlamalara sebebiyet vermiştir.
Ben de dahil hiçbir karikatürcü arkadaşımız emek hırsızı olamaz ve haksız kazanç peşinde değilizdir.
Benzerliklerin tamamen tesadüf olduğunu bir kez daha söylüyorum.Dünyada günde belki de yüzbinlerce karikatür üretiliyor.Bunları n tümünün birbirinden farklı olması mümkün mü?Mutlaka benzerlikler olur.
Sözü fazla uzatmaya gerek yok.
İzoder Karikatür Yarışmasından kazanmış olduğum 2 ödülden de feragat etmeye karar vermiş bulunuyorum.Ödülleri( 2 plaket,2000 YTL ve Kalem) en kısa zamanda muhtemelen yılbaşından sonra İzoder’e iade edeceğim.
Son olarak değerli karikatürcülerden bir dileğim var.İZODER ciddi bir yarışma yapıyor.En azından basmış oldukları albüm karikatür sanatı açısından bir kazançtır.Boykota gerek olmadığını düşünüyorum.
Herkese saygı ve sevgilerimi sunarım.Tuesday, December 30, 2008 7:57 PM /
Musa GÜMÜŞ

ana sayfa -  home

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2011© By Ismail Kar All right reserved.